Корона вирус - 1

ВАЖНА УПУТСТВА О ПОНАШАЊУ У ВРЕМЕ ПАНДЕМИЈЕ ВИРУСА COVID-19

Стандардне препоруке које могу да спрече инфекцију подразумевају:
  • Прање руку
  • Када кашљете и кијате ставите руку на уста
  • Јаја и месо добро скувајте пре конзумације
Хигијена руку представља прву линију одбране у борби против вируса.

Избегавајте контакт са било ким ко има респираторне проблеме, попут кашљања и кијања.

- Ученици не треба да долазе у школу уколико имају повишену телесну температуру и/или симптоме респираторне инфекције.
- Родитељи треба свако јутро да провере телесну температуру својој деци пред полазак у школу.
- Одржавати физичко растојање са другим особама у школи од најмање 1,5 метара.
- У учионицама треба да буде највише 15 ученика.
- Не стварати гужву у ходницима, свлачионицама и другим затвореним просторима.
- У периоду непосредно пре и после наставе и између школских часова (мали и велики одмор) у школи и дворишту школе не стварати гужве.
- Особе које доводе децу у школу не улазе у школу већ децу прате до улаза у школску зграду или до капије школског дворишта где децу млађег узраста преузима дежурни учитељ/наставник и обавезно носе заштитну маску тако да покрива нос, уста и браду.
- Одржавање физичког растојања међу ученицима неопходно је и током малих и великог одмора. Препоручује се да ученици проводе велики одмор на отвореном (у школском дворишту) кад год то временске прилике дозвољавају.
- Маску ученик треба да носи при уласку у школу па све до доласка до своје клупе.
- Маска се обавезно користи и приликом одговарања и сваког разговора.
- Маска се обавезно користи и приликом било којег кретања ван клупе, приликом одласка на одмор или тоалет.
- Препоручује се да ученици све време боравка у школи носе маску, али она се може одложити у периоду када ученик седи у својој клупи и слуша наставу.
- Током боравка у школи могуће је да се користи било која маска (хируршка, епидемиолошка или платнена), али она треба да се користи на исправан начин тако да покрива нос и уста.

Редовно прање руку

Како? Хигијенски исправном водом за пиће и сапуном у трајању од најмање 20 секунди или употребом дезинфекционог средства на бази 70% алкохола.
Када? Обавезно при уласка у школу, пре јела, после одласка у тоалет, пре спремања хране, након обављања респираторне хигијене (истресање носа, кашљања у марамицу итд.), после игре (нпр. после великог одмора, после часа физичког васпитања) и мажења животиња, када су видно запрљане, након изласка из школе и увек када постоји потреба.

Пре поласка у школу, измерите температуру. Ако није повишена и добро се осећате, видимо се у школи.

ОБАВЕЗНО СТАВИТЕ МАСКУ!