Чувам те

Под покровитељством Владе Републике Србије и Кабинета председнице Владе, марта 2021. године, почела је са радом Национална платформа „Чувам те“, као прва национална платформа за превенцију и заштиту од насиља у школама у Републици Србији. Платформа је успостављена са циљем координације и јачања интерсекторске сарадње надлежних институција у превенцији и сузбијању насиља, посебно вршњачког насиља. Истовремено, платформа је и алат који институцијама и грађанима помаже у борби против насипа које се дешава и према запосленима у установама образовања и васпитања.

Национална платформа „Чувам те“ садржи сегменте који се односе на информисање и едукацију. У оквиру сегмента информисања налазе се информације о облицима насиља, препознавању и поступању у случајевима насиља, злостављања и занемаривања у складу са званичним процедурама надлежних pecopa. На платформи ће се континуирано објављивати едукативни материјали из области превенције и заштите од насиља, које ће припремати сарадници надлежних министарстава. Едукативни садржаји су намењени свим родитељима, наставницима и ученицима. Ученици средњих школа могу самостално да пoxађaју обуке, а ученица основношколског узраста обуке пoxaђajy уз претходну сагласност родитеља односно другог законског заступника, а у складу са Законом о заштити података о личности („Сл. Гласник PC“, бр. 87/20 18). Министарство просвете, науке и технолошког развоја је континуирано учествовало у процесу израде платформе и креирању садржаја платформе — информативног материјала, обука за ученике, родитеље и запослене у установама образовања и васпитања.

Кликом на овај линк отварате званичну интернет страницу:

Чувам те (cuvamte.gov.rs)